کمک‌های میلیاردی ثروتمندان جهان برای مبارزه با کرونا؛ خامنه‌ای با ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه کجای این لیست ایستاده است؟

میلیاردرهای بسیاری در سراسر جهان برای کمک به مقابله با ویروس کرونا، مبالغ قابل توجهی را اهدا کرده‌اند که در صدر آنها، نام جک دورسی مدیرعامل توییتر، با کمک یک میلیارد دلاری به چشم می‌خورد.

سوال اساسی که مطرح می شود این است که علی خامنه‌ای در کجای این لیست قرار دارد؟ پاسخ این سوال آنقدرها هم پیچیده نیست. نه تنها او در این لیست جایی ندارد بلکه هیچ یک از اشخاص حقیقی و حقوقی در جمهوری اسلامی هیچ جایگاهی در این لیست ندارند. برای نمونه می تواند به یکی از بزرگترین و سرمایه دارترین بنگاه‌های تجاری مذهبی جهان یعنی آستان قدس رضوی اشاره کرد که این بنگاه مذهبی- اقتصادی نیز هیچ جایگاهی در این لیست ندارد.

خامنه‌ای و دستگاه عریض و طویل مالی او که ثروتش را تا ۲۰۰ میلیارد دلار تخمین می زنند، تنها با مجوز استفاده ۱ میلیارد دلاری از صندوق ذخیره ارزی برای مبارزه با کرونا موافقت کرد که در حقیقت سرمایه کل مردم ایران است که شوربختانه بخش زیادی از این مبلغ نیز صرف پروژه‌های خیال پردازانه سپاه تروریستی پاسدارن می شود. برای مثال می توان به دستگاه ویروس یاب سپاه پاسداران اشاره کرد.

در اواخر ماه آوریل، فوربس، ۷۷ میلیاردری که به دلایل مختلف برای مقابله با ویروس کرونا کمک‌های مالی اهدا کرده‌اند را منتشر کرد.تاکنون بیشترین کمک مالی از سوی مدیرعامل توییتر و اسکویر، جک دورسی انجام شده است.  وی یک‌چهارم از دارایی خود یعنی مبلغ یک میلیارد دلار اهدا کرد.

ظاهرا درسی گفته که اگر از این پول مقداری باقی ماند، باید برای کمک به دختران سراسر جهان و افرادی که دارای درآمد اولیه هستند استفاده شود.

از سویی، بیل و ملیندا گیتس نیز از طریق بنیاد خیریه خود در این بحران مشارکت بسیاری داشته‌اند. به گزارش فوربس، بنیان‌گذار مایکروسافت و همسرش، دومین کمک مالی ویژه را برای مقابله با کووید-۱۹ اهدا کرده‌اند. کمک مالی این زوج تا کنون ۲۵۵ میلیون دلار بوده است.

خیرخواهان مشهور دیگری نیز برای مبارزه با ویروس کرونا مبالغی را متعهد شده‌اند؛ از جمله نام جفری اسکول از بنیاد Skoll، مدیر اسبق eBay و جورج سوروس از مدیریت سرمایه سوروس، که برای مرکز خیریه خود، بنیاد جامعه باز، نیز مشهور است، به چشم می‌خورد.

در حالی که ۱۰ کمک برتر مالی توسط میلیاردرهای آمریکایی انجام شده، عظیم پریمجی رئیس شرکت فناوری هندی ویپرو و آندره فارست، تولیدکننده سنگ آهن استرالیا از شرکت فورتسکیو متال، نیز مبالغ قابل توجهی را اهدا کرده‌اند. هر دو رئیس به واسطه کمک‌های بشردوستانه خود مشهور هستند.