اتفاقات جدید و سوال برانگیز در روابط آمریکا و جمهوری اسلامی؛ واقعا چه اتفاقی افتاده؟

به گزارش بلومبرگ وزارت دادگستری آمریکا، در اقدامی کم‌سابقه، اتهام نقض تحریم‌های ایران علیه علی صدر هاشمی‌نژاد، مدیر بانک پیلاتوس مالت را پس گرفت که سه ماه پیش در دادگاهی در نیویورک، مجرم شناخته شده بود.
اتهام او دور زدن تحریم‌ها علیه تحریم‌ها می‌باشد.
به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، درخواست دادستان‌‌های مرتبط با این پرونده باید به تأیید قاضی باربارا موزس در نیویورک برسد.
دادستان‌های فدرال آمریکا می‌گویند که «مدارک کافی» برای اثبات نقض تحریم‌ها توسط هاشمی‌نژاد وجود ندارد.
علی صدر هاشمی‌نژاد، ۳۸ ساله، مدیر بانکی در مالت به نام «پیلاتوس» و فرزند محمد صدر هاشمی‌نژاد است.
محمد صدر هاشمی‌نژاد بنیانگذار بانک اقتصاد نوین، نخستین بانک خصوصی ایران و مالک هلدینگ استراتوس، از بزرگ‌ترین هلدینگ‌های ایران در حوزه ساخت‌وساز است.
هلدینگ استراتوس مسئولیت یک پروژه برای ساخت هزاران خانه در ونزوئلا را برعهده دارد. صدر هاشمی‌نژاد متهم است که با بهره‌گیری از این پروژه، اقدام به دور زدن تحریم‌های آمریکا کرده و با پنهان کردن نقش رژیم ایران، گام‌هایی برای انتقال پول از طریق سیستم مالی آمریکا برداشته ‌است.
در کیفرخواست علیه صدر هاشمی‌نژاد گفته شده که گروه «استارتوس» سال ۲۰۰۶ با یک شرکت دولتی ونزوئلا در حوزه انرژی، برای ساخت هفت هزار خانه در قبال ۴۷۶ میلیون دلار به ‌توافق رسید. او متهم شده که ۱۱۵ میلیون دلار پول را از طریق سیستم مالی آمریکا به ایران انتقال داده‌ است.
هاشمی‌نژاد در نخستین جلسه دادگاه که هشتم فروردین ۹۷ در نیویورک برگزار شد، این اتهام را رد کرد.
بانک پیلاتوس در عین حال درگیر یک کشمکش حقوقی با یک خبرنگار مالتی به نام دفنی کاروانا گالیزیا بود که اکتبر گذشته در پی انفجار خودرویش کشته شد.
این کشمکش حقوقی مربوط به گزارش‌های خانم گالیزیا می‌شد که بانک و علی صدر را به «فساد سیاسی» و «پول‌شویی» متهم کرده بود.
خانم کاروانا گالیزیا چند ماه پیش از مرگ برخی از مقام‌های مالت از جمله نخست‌‌وزیر را به سوءاستفاده یا فساد مالی متهم کرده بود. این افراد در بانک صدر هاشمی‌‌نژاد حساب داشتند.
بانک پیلاتوس گزارش‌های کاروانا گالیزیا را رد کرده و آن‌ها را «جعلی» توصیف کرده‌ بود.
علی صدر هاشمی‌نژاد کارت اقامت آمریکا را دارد. او و خانواده‌اش صاحب دست‌کم دو خانه در مریلند و واشینگتن و زمینی در منطقه لوکس مالیبو در کالیفرنیا هستند.
او طی سال‌های گذشته همچنین چند شرکت در سرتاسر دنیا، از جمله مالت، سوئیس، هنگ‌کنگ، قبرس، بریتانیا و ایالات متحده به ثبت رسانده یا سمت مدیریتی در آن‌ها داشته است. در هیچ‌یک از اسناد مربوط به ثبت شرکت‌ها اشاره‌ای به ایرانی بودن او نشده است.
وی در دست‌کم ۱۰ مورد ثبت شرکت در خارج از ایران به عنوان شهروند جزایر سنت کیتس و نویس معرفی شده است؛ شهروندی‌ای که با سرمایه‌گذاری بین ۱۵۰ تا ۴۰۰ هزار دلار در این جزایر قابل خریداری است. تعدادی از این شرکت‌ها با بانک جنجالی پیلاتوس مرتبط‌اند.
علی صدر هاشمی‌نژاد در حال حاضر با سپردن بیش از ۳۲ میلیون دلار وثیقه آزاد است و در واشینگتن زندگی می‌کند.

منبع : بلومبرگ